Return to Headlines

Student Athletes Recognized at Athletic Awards

The North Rose-Wolcott Central School District held its high school athletic awards ceremony on June 14 and its modified sports recognition ceremony on June 17.

Congratulations to the following award winners:

 

High School Athletics

 

Team Most Valuable Player Awards

Boys Varsity Volleyball – Quintin Norris

Girls Varsity Volleyball – Eva Norris

Boys Varsity Soccer – Caleb Murray and Schuyler Cole

Girls Varsity Soccer – Hanna Stubbe and Janet Cooper

Varsity Cross Country – Hunter Davenport and Nayeli Morales

Girls Varsity Tennis – Lillian Bundy

Girls Varsity Swimming – Autumn Davenport

Boys Varsity Swimming – Matthew Cole and Colby Balcom

Girls Varsity Bowling – Brianna Vezzose

Varsity Wrestling – Nathan Wazinski

Girls Varsity Basketball – Eva Norris

Boys Varsity Basketball - Quintin Norris

Varsity Baseball - Nick Gilbert

Boys Varsity Track and Field - Clayton Reed

Boys Varsity Tennis - Quintin Norris and Schuyler Cole

Varsity Golf - Zachary DeRoo

 

Team Most Improved Player Awards

Boys Varsity Volleyball – Ryan DeWispelaere

Girls Varsity Volleyball – Hayley Topping

Boys Varsity Soccer – Coby Stubbe

Varsity Cross Country – Kal Warring and Alyssa Camarillo

Girls Varsity Tennis – Brianna Vezzose

Girls Varsity Swimming – Samantha Acker

Boys Varsity Swimming – Matthew Ingersoll

Varsity Indoor Track and Field – Hanna Stubbe and Clayton Reed

Girls Varsity Bowling – Alydia McIntyre

Boys Varsity Bowling – Sihlus Jason

Varsity Wrestling – Alan Anthony

Girls Varsity Basketball – EmmaGrace Humbert

Boys Varsity Basketball - Coby Stubbe

Varsity Baseball - Alan Anthony

Varsity Softball - Grace King and Brianna Vezzose

Girls Varsity Track and Field - Cora Haffner

Boys Varsity Track and Field - Jack DeFeo

Boys Varsity Tennis - Colby Balcom

Varsity Golf - Eva Norris

 

Team Sportsmanship Awards

Boys Varsity Volleyball – Gordon Howie

Girls Varsity Volleyball – Brianna Vezzose

Boys Varsity Soccer – Coby Stubbe

Girls Varsity Soccer – Gabrielle Cuykendall

Varsity Cross Country – Brody Kerr and Clara Madison

Girls Varsity Tennis – Kendra Balcom

Girls Varsity Swimming – Grace King, Lannon Loveless, and Lauren Loveless

Boys Varsity Swimming – George Plucinik

Varsity Indoor Track and Field – Kendra Balcom

Girls Varsity Bowling – Emma McCarthy and Adreonna Taft

Boys Varsity Bowling – Sam Collins and Ethan Jones

Varsity Wrestling – Clayton Reed

Girls Varsity Basketball – Elisabeth Waterman

Boys Varsity Basketball - Christyan Scarborough

Varsity Baseball - Austin Smith

Varsity Softball - Elizabeth King

Girls Varsity Track and Field - Hanna Stubbe

Boys Varsity Track and Field - Brody Kerr

Boys Varsity Tennis - Sebastian Pusch-Lockwood

Varsity Golf - Aubrey Liseno and Abigail Wanek

 

Team Scholar Athlete Awards

Boys Varsity Volleyball – Jeffrey Wanek

Girls Varsity Volleyball – Brianna Vezzose

Boys Varsity Soccer – Zachary DeRoo

Girls Varsity Soccer – Reilly Batzold

Varsity Cross Country – Kal Warring and Clara Madison

Girls Varsity Tennis – Brianna Vezzose

Girls Varsity Swimming – Grace King

Boys Varsity Swimming – Matthew Cole

Varsity Indoor Track and Field – Hanna Stubbe and Zachary DeRoo

Girls Varsity Bowling – Brianna Vezzose

Boys Varsity Bowling – Ethan Jones

Varsity Wrestling – Alan Anthony

Girls Varsity Basketball – Elisabeth Waterman

Boys Varsity Basketball - Coby Stubbe

Varsity Baseball - Austin Smith

Varsity Softball - Isabella Widger

Girls Varsity Track and Field - Hanna Stubbe

Boys Varsity Track and Field - Coby Stubbe

Boys Varsity Tennis - Jeffrey Wanek

Varsity Golf - Abigail Wanek

 

NYSPHSAA Scholar-Athlete Teams

Girls Soccer, Girls Swimming, Girls Bowling, Cross Country, Girls Volleyball, Girls Basketball, Girls Indoor Track and Field, Boys Swimming, Golf, Girls Track and Field, Softball, Boys Indoor Track and Field, Boys Soccer, Girls Tennis

 

Triathletes

9th Grade: Kendra Balcom, Ryan DeWispelaere, Cora Haffner, Brody Kerr, Cole Liseno, Kaden Milliman, Cadence Sabansky, Drew Smith, Jeffrey Wanek, Chase Webber

 

10th Grade: Alan Anthony, Gage Beachner, Jenna Bullard, Lukas Crane, Conner DeFeo, Nicholas Gilbert, Jodi Haffner, Grace King, George Plucinik, Gilbert Seager

 

11th Grade: Colby Balcom, Caleb Baldwin, Zachary DeRoo, EmmaGrace Humbert, Clayton Reed, Nolan Sears, Coby Stubbe, Hanna Stubbe

 

12th Grade: Autumn Cole, Mercedes Crum, Shelby Cuturia, Hannah Mathes, Nayeli Morales, Abby Nelson, Eva Norris, Quintin Norris, Sebastian Pusch-Lockwood, Brianna Vezzose

 

Triple C Award Recipients:

Autumn Cole, Mercedes Crum, Shelby Cuturia, Hannah Mathes, Abby Nelson, Eva Norris, Quintin Norris, Brianna Vezzose

 

Varsity Club Senior Plaque Recipients:

Isabella Widger, Brianna Vezzose, Autumn Cole, Alyssa Hernandez-Camarillo, Nayeli Morales, Sebastian Pusch-Lockwood, Mercedes Crum, Gabriel Teeple, Janet Cooper, Zach Gilbert, Hannah Mathes, Eva Norris, Abi Jo Wanek, Quintin Norris, Lucy Zhang, Alexes Hunt

 

Kathy Hoyt Award
Autumn Cole

 

Sponsored by the North Rose-Wolcott High School Varsity Club, this award recognized a student-athlete who shows dedication, leadership, sportsmanship, fairness, community service, citizenship, athletic-academic achievement and constant effort in everything they do. The recipient is selected by the underclassmen Varsity Club members.

 

Ted Woods Award 
Debbie Miller

 

This award is presented annually to an adult in the community who shows interest, provides support, and works hard for the student athletes at North Rose-Wolcott.

 

Mrs. Patricia A. and Mr. Pat Winter Sportsmanship Award 
Elisabeth Waterman, Sebastian Pusch-Lockwood and Brianna Vezzose

 

This award is presented annually to one senior boy and one senior girl who shows good sportsmanship at all times, always plays to their ability and gives 100 percent at all times, and is a credit to their team, school and community.

 

Robert Bradbury Award 
Eva Norris and Quintin Norris

 

This award is sponsored by the combined Lions and Rotary clubs in honor of Robert Bradbury, who has served the North Rose-Wolcott Central School District for over 51 years, 36 years in the field of physical education and athletics. The first Bradbury Award winner was Al Poland in 1960. The award is presented annually to one senior boy and one senior girl who have participated in athletics over a four-year period in high school and who have lettered in three varsity sports; emphasized the proper ideals of sportsmanship, ethical conduct and fair play; respected the integrity and judgment of sports officials; attended all games and practice sessions unless otherwise excused; worked with their teammates for the benefit of the team, school and community; and recognizes that the purpose of athletics is to promote the physical, mental, moral, social and emotional well-being of the individual player.



Modified Athletics

 

Team Sportsmanship Awards

Girls Tennis - Lindsey Marriott

Cross Country - Neko Garno

Girls Soccer - Liliana Mastrangelo and Kadience Powell

Boys Soccer - Marcus Haffner

Girls Volleyball - Liliana Mastrangelo

Boys Volleyball - Alston Anaya-Hernandez

Girls Basketball - Avery Boogaard

Boys Basketball - Marcus Haffner

Wrestling - Samuel Byler

Coed Swimming - Margaret Wanek and Marcus Haffner

Softball - Julia Shipley

Baseball - Darrell Ludlum

Girls Track and Field - Hannah Masten

Boys Track and Field - Alston Anaya-Hernandez

Boys Tennis - Evan Loperfido

 

Mr. Pat and Mrs. Patricia Winter Sportsmanship Award 
Kasey Liseno and Alston Anaya-Hernandez

 

This award is presented annually to one boy and one girl who show good sportsmanship at all times, always play to their ability, and is a credit to their team, school and community.

 

Howard Cuykendall Memorial Award 
Sydney Cuykendall and Evan Loperfido

 

This award is presented yearly to an eighth grade student who demonstrates the qualities of perseverance, determination, leadership, school spirit, dedication, athletic ability, and sportsmanship as exemplified by Howard Cuykendall himself.

 

Ted Woods Award - Debbie Miller Bradbury Award - Quintin Norris and Eva Norris Sportsmanship Award - Elisabeth Waterman, Sebastian Pusch-Lockwood and Brianna Vezzose Kathy Hoyt Award - Autumn Cole Cuykendall Award - Evan Loperfido and Sydney Cuykendall